The nominations for Melbourne’s premier live performance awards, the Green Room Awards, have been announced, with a total of 64 awards to be presented at this year’s ceremony.

Kasper Holten’s King Roger. Photo: Keith Saunders

This year two Opera Australia co-productions with Covent Garden battle it out for Best Opera Production. Damiano Michieletto’s intelligent Cavalleria Rusticana and Pagliacci goes head to head with Kasper Holten’s visually sumptuous and psychologically astute King Roger, Szymanowski’s rarely performed masterpiece. Both Michieletto and Holten are up for Best Direction.

Meanwhile, Phoebe Briggs (Victorian Opera’s The Sleeping Beauty), Andrea Molino (OA’s King Roger), Vanessa Scammell (OA’s The Merry Widow) and Andrea Licata (OA’s Cavalleria Rusticana and Pagliacci) have been nominated for Best Conductor.

Rising star Helena Dix has been nominated for Best Female Lead in recognition of her fearless assumption of Elisabetta in Melbourne Opera’s Roberto Devereux, a bel canto showpiece, as has Danielle Calder for her portrayal of Sara, the Duchess of Nottingham. Lorina Gore has also been nominated for her splendid turn as Roxana in King Roger, and Anna Princeva for her tortured Nedda in Pagliacci.

Michael Honeyman and Arthur Espiritu have both received nominations for Best Male Lead in Opera as Szymanowski’s King and Shepherd for OA, while José Carbo’s Alfio and Tonio (Cav and Pag), Dmytro Popov’s Don José (OA’s Carmen), and Alexander Lewis’s Danilo make this a strong group of contenders.

Dominica Matthews’ Mamma Lucia (Cavalleria Rusticana), Jane Ede’s Frasquita (Carmen), and Sarah Sweeting’s Ortrud (Melbourne Opera’s Lohengrin) sees them nominated for Best Female in a Supporting Role. James Egglestone’s Edrisi (King Roger), David Gould’s Sir Joseph Porter (Melbourne Opera’s HMS Pinafore), Carlos E. Bárcenas’ Prince (The Sleeping Beauty), and Benjamin Rasheed’s Njegus (The Merry Widow) sees them up for Best Male in a Supporting Role.

In Theatre, Best Production nods have gone to Tasmania Performs’ The Season, Malthouse Theatre and Sydney Theatre Company’s Away, Red Stitch Actors Theatre’s The Moors, Malthouse Theatre and Victorian Opera’s Black Rider: The Casting of the Magic Bullets, and Bell Shakespeare’s Richard 3.

Isaac Drandic (The Season), Petra Kalive (MTC’s Melbourne Talam), Margaret Harvey (Malthouse Theatre and Brown Cab Productions’ Heart is a Wasteland), Matthew Lutton (Away), and Stephen Nicolazzo (The Moors) have all been nominated for Best Direction.

Kate Mulvany’s electric Richard 3 for Bell Shakespeare sees her nominated for Best Female Performer, alongside Heather Mitchell (Away), Alex Aldrich (The Moors), Melita Jurisic (MTC’s John) and Diana (Xiaojie) Lin (Malthouse Theatre’s Little Emperors).

Paul Blackwell (Belvoir’s Faith Healer), Daniel Monks (Malthouse’s The Real and Imagined History of the Elephant Man), Kelton Pell (The Season), Mitchell Butel (Bell Shakespeare’s The Merchant of Venice), and Tyler Coppin (MTC’s Born Yesterday) have been nominated for Best Male Performer.

In Music Theatre, OA and John Frost’s My Fair Lady, The Production Company’s Hello, Dolly!, Adelaide Cabaret Festival and Arts Centre Melbourne’s Vigil, Disney Theatrical Productions’ Aladdin The Musical, and The Production Company’s Brigadoon are all up for Best Production.

Anna O’Byrne’s Eliza Doolittle (My Fair Lady), Marina Prior’s Dolly Levi (Hello, Dolly!), Christie Whelan Browne’s Liz (Vigil), and Genevieve Kingsford’s Fiona (Brigadoon) sees them nominated for Best Female Lead.

Meanwhile, Charles Edwards’ Higgins (My Fair Lady), Grant Piro’s Horace Vandergelder (Hello, Dolly!), Joel Granger’s Warren (Pursued by Bear’s Ordinary Days), Ainsley Melham’s Aladdin (Aladdin), and Michael James Scott’s Genie (Aladdin) have been recognised in the Best Male Lead category.

Robyn Nevin (My Fair Lady), Verity Hunt-Ballard (Hello, Dolly!), and Nancye Hayes (Brigadoon) have picked up nods for Female in a Supporting Role, while Reg Livermore (My Fair Lady), Glenn Hill (Hello, Dolly!), Michael Cormick (The Production Company’s Jesus Christ Superstar), Aljin Abella (Aladdin), and Luke Joslin (Brigadoon) have been nominated for Best Male in a Supporting Role.

The winners will be announced at a ceremony held at Melbourne’s Comedy Theatre on April 9.

Full list of nominees