You are here

Classical Grammy Awards 2014

Features - Classical Music | Opera

Classical Grammy Awards 2014

by Clive Paget on January 27, 2014 (January 27, 2014) filed under Classical Music | Opera | Comment Now
Australian Chamber Orchestra and Dawn Upshaw head the impressive list of this years winners.

Dawn Upshaw and the Australian Chamber Orchestra picked up a remarkable three awards at the 56th Grammy ceremony in Los Angeles earlier. In a triumph that would confound most bookies their recording of Maria Schneider’s song cycle Winter Morning Walks won in all three categories in which it had been nominated. Upshaw won for Best Classical Vocal Solo while the work was recognised as Best Contemporary Classical Composition and it carried off the Best Engineered Album (Classical) award as well. The album's producer David Frost also won Producer of the Year.

Timothy Calnin, ACO General Manager said the company was "thrilled" to have been recogised in this way. "We were immensely proud to be co-commissioners of Winter Morning Walks and to give a series of performances in the US last year prior to making the recording with Dawn in New York," he said. Australian audiences will have the opportunity to hear these beautiful songs next month when Dawn Upshaw tours the country for the work's Australian premiere.

Remarkably the recording is on ArtistShare, a fan-funded crowdsourcing label favoured by Schneider. “It feels amazing to have accomplished all of this through ArtistShare’s fan-funding," she said. "I know of no one else that has fan-funded such a large-scale classical recording. And musically, what a thrill to have worked with Dawn, these two great orchestras, these world-class engineers and producer. This has been a dream project.”

It's been a run of good news for the Minnesota Orchestra whose long-running lockout and management dispute came to an end this month. They won the Grammy for Best Orchestral Performance for their recording of Sibelius Symphonies No 1 and 4 on the Swedish label BIS conducted by their former chief Osmo Vänskä.

The Best Opera Recording went to the Metropolitan Opera’s US premiere of Thomas Adés’ The Tempest conducted by the composer himself and starring Simon Keenlyside, Isabel Leonard, Audrey Luna and Alan Oke. Beating Australian baritone Peter Coleman-Wright in The Rape of Lucretia, Vinci’s Artaserse and Christian Thielemann’s live recording of Wagner’s Ring, this represents another pat on the back for modern opera.

Indeed, contemporary music fared well all round with Brad Wells and Roomful of Teeth's album Roomful of Teeth picking up the Best Chamber Music award while the award for Best Classical Instrumental Solo went to composer John Corigliano’s Concerto for Percussionist and String Orchestra with Evelyn Glennie as solist.

Lastly, but not leastly, pianist Lang Lang made up for his singular lack of classical nominations this year by popping up in a sparly blue outfit to join Metallica in a redition of One – a fairly over the top tribute to the late, great Lou Reed (the video below is maybe not for the faint hearted...). Classical music dead? Pull the other one...

See subsequent pages for full details of Award Winners and Nominees.

BEST ORCHESTRAL PERFORMANCE

WINNER

Sibelius: Symphonies Nos. 1 & 4
Minnesota Orchestra, Osmo Vänskä
BIS1996

 


NOMINEES

Atterberg: Orchestral Works Vol. 1
Gothenburg Symphony Orchestra, Neeme Järvi

Lutosławski: Symphony No. 1
Los Angeles Philharmonic, Esa-Pekka Salonen

Schumann: Symphony No. 2; Overtures Manfred & Genoveva
Orchestra Mozart, Claudio Abbado

Stravinsky: Le Sacre Du Printemps
Berliner Philharmoniker, Simon Rattle

Best Opera Recording

WINNER

Adès: The Tempest
The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus; Thomas Adès, conductor; Simon Keenlyside, Isabel Leonard, Audrey Luna & Alan Oke; Jay David Saks, producer
Deutsche Grammophon 734932
 

 

NOMINEES

Britten: The Rape Of Lucretia
Aldeburgh Festival Ensemble; Oliver Knussen, conductor; Ian Bostridge, Peter Coleman-Wright, Susan Gritton & Angelika Kirchschlager; John Fraser, producer

Kleiberg: David & Bathsheba
Trondheim Symphony Orchestra; Trondheim Symphony Orchestra Vocal Ensemble;Tõnu Kaljuste, conductor; Anna Einarsson & Johannes Weisser; Morten Lindberg, producer

Vinci: Artaserse
Concerto Köln; Coro Della Radiotelevisione Svizzera, Lugano; Diego Fasolis, conductor; Valer Barna-Sabadus, Daniel Behle, Max Emanuel Cencic, Franco Fagioli & Philippe Jaroussky; Ulrich Ruscher, producer

Wagner: Der Ring Des Nibelungen
Orchester Der Wiener Staatsoper; Chor Der Wiener Staatsoper; Christian Thielemann, conductor; Katarina Dalayman, Albert Dohmen, Stephen Gould, Eric Halfvarson & Linda Watson; Othmar Eichinger, producer

BEST CHORAL PERFORMANCE

WINNER

Pärt: Adam's Lament
Tui Hirv & Rainer Vilu; Estonian Philharmonic Chamber Choir; Sinfonietta Riga & Tallinn Chamber Orchestra; Latvian Radio Choir & Vox Clamantis; Tõnu Kaljuste, conductor
ECM 2225

NOMINEES

Berlioz: Grande Messe Des Morts
Barry Banks; London Symphony Orchestra; London Philharmonic Choir & London Symphony Chorus; Colin Davis, conductor

Palestrina: Volume 3
The Sixteen; Harry Christophers, conductor

Parry: Works For Chorus & Orchestra
Amanda Roocroft; BBC National Orchestra Of Wales; BBC National Chorus Of Wales; Neeme Järvi, conductor; Adrian Partington, chorus master

Whitbourn: Annelies
Arianna Zukerman; The Lincoln Trio; Westminster Williamson Voices; James Jordan, conductor

BEST CHAMBER MUSIC/SMALL ENSEMBLE PERFORMANCE

WINNER

Roomful Of Teeth
Brad Wells & Roomful Of Teeth
Label: New Amsterdam Records


 


NOMINEES

Beethoven: Violin Sonatas
Leonidas Kavakos & Enrico Pace

Cage: The 10,000 Things
Vicki Ray, William Winant, Aron Kallay & Tom Peters

Duo
Hélène Grimaud & Sol Gabetta

Times Go By Turns
New York Polyphony

BEST CLASSICAL INSTRUMENTAL SOLO

WINNER

Corigliano: Conjurer - Concerto For Percussionist & String Orchestra
Albany Symphony; Evelyn Glennie; David Alan Miller, conductor
Naxos 8.559757


NOMINEES

Bartók, Eötvös & Ligeti
Ensemble Modern & Frankfurt Radio Symphony Orchestra; Patricia Kopatchinskaja; Peter Eötvös, conductor

The Edge Of Light
Calder Quartet; Gloria Cheng

Lindberg: Piano Concerto No. 2
New York Philharmonic; Yefim Bronfman; Alan Gilbert, conductor

Salonen: Violin Concerto; Nyx
Finnish Radio Symphony Orchestra; Leila Josefowicz; Esa-Pekka Salonen, conductor

Schubert: Piano Sonatas D. 845 & D. 960
Maria João Pires

BEST CLASSICAL VOCAL SOLO

WINNER

Winter Morning Walks
Maria Schneider; Jay Anderson, Frank Kimbrough & Scott Robinson; Australian Chamber Orchestra & St. Paul Chamber Orchestra; Dawn Upshaw 
Label: ArtistShare


NOMINEES

Drama Queens
Alan Curtis; Il Complesso Barocco; Joyce DiDonato

Mission
Diego Fasolis; Philippe Jaroussky; I Barocchisti; Cecilia Bartoli

Schubert: Winterreise
Michael Gees; Christoph Prégardien

Wagner
Donald Runnicles; Markus Brück; Chor Der Deutschen Oper Berlin; Orchester Der Deutschen Oper Berlin; Jonas Kaufmann

BEST CLASSICAL COMPENDIUM

WINNER

Hindemith: Violinkonzert; Symphonic Metamorphosis; Konzertmusik
North German Radio Symphony Orchestra; Christoph Eschenbach, conductor
ODE12142

NOMINEES

Holmboe: Concertos
Dima Slobodeniouk, conductor; Preben Iwan, producer

Tabakova: String Paths
Maxim Rysanov; Manfred Eicher, producer

BEST CONTEMPORARY CLASSICAL COMPOSITION

WINNER

Schneider: Winter Morning Walks
Dawn Upshaw, Jay Anderson, Frank Kimbrough, Scott Robinson & Australian Chamber Orchestra; Maria Schneider, composer
Label: ArtistShare


NOMINEES

Lindberg: Piano Concerto No. 2
Yefim Bronfman, Alan Gilbert & New York Philharmonic; Magnus Lindberg, composer

Pärt: Adam's Lament
Tõnu Kaljuste, Latvian Radio Choir, Vox Clamantis & Sinfonietta Riga; Arvo Pärt, composer

Salonen: Violin Concerto
Leila Josefowicz, Esa-Pekka Salonen & Finnish Radio Symphony Orchestra; Esa-Pekka Salonen, composer

Shaw: Partita For 8 Voices
Brad Wells & Roomful Of Teeth; Caroline Shaw, composer

BEST INSTRUMENTAL COMPOSITION

WINNER

Fischer: Pensamientos For Solo Alto Saxophone And Chamber Orchestra
The Clare Fischer Orchestra
Clavo Records 888174205687


Owen: Bound Away

Chuck Owen & The Jazz Surge

Goodwin: California Pictures For String Quartet
Quartet San Francisco

Healy: Koko On The Boulevard
Scott Healy Ensemble

Mendoza: String Quartet No. 1: Funky Diversions In Three Parts
Quartet San Francisco

PRODUCER OF THE YEAR, CLASSICAL

WINNER

David Frost

Andres: Home Stretch (Timo Andres, Andrew Cyr & Metropolis Ensemble)
Angel Heart, A Music Storybook (Matt Haimovitz & Uccello)
Beethoven: Piano Sonatas, Vol. 2 (Jonathan Biss)
Ben-Haim: Chamber Works (ARC Ensemble)
Celebrating The American Spirit (Judith Clurman & Essential Voices USA)
Elgar: Enigma Variations; Vaughan Williams: The Wasps; Greensleeves (Michael Stern & Kansas City Symphony)
Guilty Pleasures (Renée Fleming, Sebastian Lang-Lessing & Philharmonia Orchestra)
Verdi: Otello (Riccardo Muti, Aleksandrs Antonenko, Krassimira Stoyanova, Carlo Guelfi, Chicago Symphony Chorus & Chicago Symphony Orchestra)
Winter Morning Walks (Dawn Upshaw, Maria Schneider, Australian Chamber Orchestra & St. Paul Chamber Orchestra)


NOMINEES

Manfred Eicher

Beethoven: Diabelli-Variationen (András Schiff)
Canto Oscuro (Anna Gourari)
Pärt: Adam's Lament (Tõnu Kaljuste, Latvian Radio Choir, Vox Clamantis, Sinfonietta Riga, Estonian Philharmonic Chamber Choir & Tallinn Chamber Orchestra)
Tabakova: String Paths (Maxim Rysanov)

Marina A. Ledin, Victor Ledin

• Bizet: Symphony In C; Jeux D'Enfants; Variations Chromatiques (Martin West & San Francisco Ballet Orchestra) • Traveling Sonata - European Music For Flute & Guitar (Viviana Guzmán & Jérémy Jouve) • Voyages (Conrad Tao) • Zia (Del Sol String Quartet)

James Mallinson

Berlioz: Grande Messe Des Morts (Colin Davis, London Symphony Chorus, London Philharmonic Choir & London Symphony Orchestra)
Bloch: Symphony In C-Sharp Minor & Poems Of The Sea (Dalia Atlas & London Symphony Orchestra)
Fauré: Requiem; Bach: Partita, Chorales & Ciaccona (Nigel Short, Tenebrae & London Symphony Orchestra Chamber Ensemble)
Nielsen: Symphonies Nos. 2 & 3 (Colin Davis & London Symphony Orchestra)
Wagner: Das Rheingold (Valery Gergiev, René Pape, Stephan Rügamer, Nikolai Putilin & Mariinsky Orchestra)
Wagner: Die Walküre (Valery Gergiev, Anja Kampe, Jonas Kaufmann, René Pape, Nina Stemme & Mariinsky Orchestra)
Weber: Der Freischütz (Colin Davis, Christine Brewer, Sally Matthews, Simon O'Neill, London Symphony Chorus & London Symphony Orchestra)

Jay David Saks

Adams: Nixon In China (John Adams, Russell Braun, Ginger Costa-Jackson, James Maddalena, Janis Kelly, Richard Paul Fink, Robert Brubaker, Kathleen Kim, The Metropolitan Opera Chorus & Orchestra)
Adès: The Tempest (Thomas Adès, Audrey Luna, Isabel Leonard, Alan Oke, Simon Keenlyside, Metropolitan Opera Chorus & Orchestra)
The Enchanted Island (William Christie, Joyce DiDonato, David Daniels, Danielle De Niese, Luca Pisaroni, Lisette Oropesa, Plácido Domingo, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
Handel: Rodelinda (Harry Bicket, Renée Fleming, Andreas Scholl, Joseph Kaiser, Stephanie Blythe, Iestyn Davies, Shenyang & The Metropolitan Opera Orchestra)
Live At Carnegie Hall (James Levine, Evgeny Kissin & The Metropolitan Opera Orchestra)
Verdi: Rigoletto (Michele Mariotti, Željko Lu_i_, Diana Damrau, Piotr Beczala, Oksana Volkova, Štefan Kocán, The Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

 

 

BEST ALBUM NOTES

WINNER

Afro Blue Impressions (Remastered & Expanded)
Neil Tesser, album notes writer (John Coltrane)
Label: Pablo/Concord Music Group


NOMINEES

Call It Art 1964-1965
Ben Young, album notes writer (New York Art Quartet)

Electric Music For The Mind & Body
Alec Palao, album notes writer (Country Joe & The Fish)

Stravinsky: Le Sacre Du Printemps
Jonathan Cott, album notes writer (Leonard Bernstein & New York Philharmonic)

 

360 Sound: The Columbia Records Story

Sean Wilentz, album notes writer (Various Artists)

Work Hard, Play Hard, Pray Hard: Hard Time, Good Time & End Time Music, 1923-1936
Nathan Salsburg, album notes writer (Various Artists)

BEST MUSICAL THEATER ALBUM

WINNER

Kinky Boots
Billy Porter & Stark Sands, principal soloists; Sammy James Jr., Cyndi Lauper, Stephen Oremus & William Wittman, producers; Cyndi Lauper, composer & lyricist (Original Broadway Cast With Stark Sands, Billy Porter & Others)
Label: Masterworks Broadway

NOMINEES

Matilda: The Musical
Bertie Carvel, Sophia Gennusa, Oona Laurence, Bailey Ryon, Milly Shapiro & Lauren Ward, principal soloists; Michael Croiter, Van Dean & Chris Nightingale, producers; Tim Minchin, composer & lyricist (Original Broadway Cast)

Motown The Musical
Brandon Victor Dixon & Valisia LeKae, principal soloists; Frank Filipetti & Ethan Popp, producers (Original Broadway Cast With Brandon Victor Dixon, Valisia LeKae & Others)

 

BEST SCORE SOUNDTRACK FOR VISUAL MEDIA

WINNER

Skyfall
Thomas Newman, composer
Sony Classical 88765401301


 


NOMINEES

Argo
Alexandre Desplat, composer

The Great Gatsby
Craig Armstrong, composer

Life Of Pi
Mychael Danna, composer

Lincoln
John Williams, composer

Zero Dark Thirty
Alexandre Desplat, composer